Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

5623456Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.
21 лютого 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони

на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) у 1971 році цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам'ять загиблих за рідну мову. Саме на пропозицію цієї країни ЮНЕСКО проголосила 21 лютого Міжнародним днем ​​рідної мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову.  А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.

    За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов. Майже половина з них перебувають під загрозою зникнення. Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат багатотисячної еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова - найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління до покоління. Для кожної нації та народу він свій: англійська та німецька, італійська та українська, болгарська та молдавська і т.д. Щороку представники різних народностей не втомлюються нагадувати громадськості про неповторність рідної мови, про її перлини історії.

    В Україні мешкає понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Відповідно до статті 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Українська мова є рідною майже для 50 млн. осіб, також в Україні є такі мови, які знаходяться на межі зникнення.

 

    10 цікавих фактів про українську мову


    1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
   2. За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім — російська (62%). "До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11", — кажуть експерти.
   3. В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.
   4. У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.
   5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва "руська мова".
   6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".
   7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".
  8. Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
   9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
  10. Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово "вороги" може звучати як "вороженьки".

 

    До Міжнародного дня рідної мови у Ізмаїльському історико-краєзнавчому музеї Придунав'я завідувачем відділу історії та культури Ларисою Василівною Землянською була підготовлена тематична міні-виставка «З рідним словом ми український народ». Експозиція представлена підручниками і літературою, завдяки яким діти нашої держави пізнають українську мову, що у світлі подій останнього часу стала символом і зброєю боротьби за національну гідність, самобутність, справедливість. Також на виставці демонструються предмети із фондів музею Придунав'я, які доповнюють експозицію своїм колоритом. Це портрети видатних українських письменників, статуетки, сопілки, булава і т.д.

 

DSC 0520

  DSC 0516

DSC 0517

 

    Рідна мова — це те, що чує кожна людина відразу після свого народження: від мами і тата, друзів. І точно так само, як не можна забувати близьких людей, слід пам'ятати, зберігати і розвивати свої духовні корені, свої знання про мову, на якому виголосив свої перші слова...

 

Ст.науковий співробітник відділу фондів Суворова М.О.

Добавить комментарий