-
Октябрь 2024
-
Сентябрь 2024
-
Июль 2024
-
Июнь 2024
-
Май 2024
-
Апрель 2024
-
Март 2024
-
10 березня – День Державного Гімну України
-
14 березня – День українського добровольця
-
В музеї Придунав'я відкрита художня виставка «З надією в серці»
-
Всесвітній день фортепіано
-
День народження телефонного апарату – 7 березня
-
До 210-річчя від Дня Народження Тараса Шевченко
-
Мерцішор – символ весни та надії
-
-
Февраль 2024
-
15 лютого - 35-та річниця виведення військ з Афганістану
-
21 лютого - Міжнародний день рідної мови
-
24 лютого 2024 року – друга річниця початку повномасштабної російсько-української війни
-
26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
-
День пам’яті Героїв Небесної Сотні
-
-
Январь 2024
-
Декабрь 2023
-
Ноябрь 2023
-
Октябрь 2023
-
Сентябрь 2023
-
Август 2023
-
Июль 2023
-
Июнь 2023
-
Октябрь 2022
-
Сентябрь 2022
Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.
Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .
E-mail:
Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156
Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.
19 лютого в Україні відзначають День державного герба, історія якого налічує тисячі років. Сучасний герб незалежної України офіційно затвердили 19 лютого 1992 року рішенням Верховної Ради. Державний символ набув сучасного вигляду: золотий тризуб на синьому щиті.
Жовтий тризуб існував ще за часів князя Володимира. Він карбував монети з цим символом і зробив його своїм князівським знаком. Печатки з тризубом були в послів князя Олега. Пізніше характерний
тризуб на довгий час був забутий і повернувся як державний символ уже в 1900-х.
Золотий тризуб на синьому фоні можна знайти на листівках УПА, гербі УНР, як символ соборності українських земель, та на одязі протестувальників, які виступали проти радянського режиму. У XX столітті він символізував боротьбу українців за незалежність, через що радянська влада його заборонила. У період існування УРСР тризуб дискредитовували. Але він залишався символом національно-визвольного руху й боротьби за незалежність.
Коли Україна здобула незалежність у 1991 році почався конкурс щодо створення Державного герба. Журі розглянули понад 200 варіантів, серед яких 192 містили різні зображення тризуба. Зрештою перемогло зображення історика-геральдиста Андрія Гречила та художників Івана Турецького і Олексія Кохана в стилі князя Володимира, тому що саме за його правління всі етнічні українські землі були об'єднані в одній державі.
Український тризуб уособлює зв'язок поколінь, прагнення народу до власної державності. Обравши знак Володимира Великого за національний символ, українці означили історичне коріння та правонаступництво державних утворень. Тризуб – це символ незалежності, гордості та жаги до волі.
У більшості країн світу є два види гербів: малий, на якому зображено лише головний символ держави, і великий, який є малим гербом з додатковими елементами. Тризуб на синьому геральдичному щиті – це Малий герб України. Водночас тризуб є центральним елементом Великого державного герба.
Цікаві факти про український символ
Існує понад сорок версій, які розглядають походження і значення тризуба (зокрема, сокіл, якір, тощо). Одна з найпоширеніших версій стверджує, що цей стародавній знак є містичним символом тривимірності світу.
Релігійна версія стверджує, що це стилізоване зображення голуба - символу Святого Духу. Також існує популярна версія, що нібито тризуб - це сокіл, який пікірує на здобич.
Автори іншої версії вважають, що в тризубі зашифроване слово "воля". Ця версія, до речі, з’явилася вже після затвердження тризуба як герба УНР. Тоді дехто також почав "розшифровувати" у тризубі початкові літери імен: Володимир, Ольга, Ярослав.
У давні часи тризуб вважався своєрідним магічним знаком та оберегом. Археологи знаходили його зображення на багатьох дохристиянських артефактах Сходу та Середземномор'я, датованих ще з I століття нашої ери.
Як показали археологічні розкопки, у 3-4 століттях до нашої ери тризуб був знайомий старійшин трипільських племен, які жили на сучасних територіях Поділля, в Ольвії та інших місцях.
Згодом тризуб використовували скіфи, котрі вважали себе нащадками атлантів. Так, вперше про нього згадує Платон у своїх працях, де описує царів-атлантів у блакитному одязі, прикрашеному золотим тризубом.
За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі та настінних розписах. Посли київського князя Ігоря при укладанні договорів із візантійцями мали свої печатки з цим символом. Київський князь Володимир Святославович карбував даний знак на монетах – з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого був сам тризуб. За правління Ярослава Мудрого на монетах карбувалося зображення святого Георгія та тризуба на звороті.
Офіційне зображення державного герба УНР з’явилося 22 березня 1918 року – рівно через два місяці після проголошення її незалежності IV Універсалом Центральної Ради.
Радянська влада жорстоко карала за використання тризуба і вважала його нібито «націоналістичним знаком».
Для українців тризуб є символом нерозривного зв'язку із Вітчизною. У різні періоди історії української держави він також був символом боротьби за незалежність.
Особливим часом для відродження державної символіки стали події зими 2013-2014 року. На Майдані під час Революції Гідності тризуб малювали на щитах і шоломах.
У травні 2014 року на фасаді готелю "Парус" у Дніпрі фанати футбольного клубу "Дніпро" намалювали найбільший в Україні державний герб.
Ст.науковий співробітник відділу фондів Суворова М.О.