Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

1111111Цьогоріч Україна вперше відзначатиме День української писемності та мови - 27 жовтня. Це свято було започатковано Указом Президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97 «Про День української писемності та мови». 28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня. Перенесення відзначення події повʼязане з переходом на новоюліанський календар, бо дата встановлення Дня

української писемності та мови визначена у день памʼяті Преподобного Нестора-Літописця.

    У цей день вшановують ченця Києво-Печерського монастиря, визначного діяча - Нестора Літописця, якого вважають прабатьком української писемності та автором першої фундаментальної історичної праці на українських землях – «Повісті минулих літ». З приходом писемної культури саме він відчув необхідність упорядкувати усні знання і перенести їх на папір аби зберегти історичні факти для прийдешніх поколінь.

    У XI столітті саме монастирі були осередком науки, а сам Нестор із 1073 року був монахом Києво-Печерського монастиря. Все його життя було тісно переплетено з релігією, тому саме в монастирі подвижник писав про історію Київської Русі. Літописець був людиною дуже смиренною та сумлінною. Унікальність особистості Нестора є у поєднанні аскетизму і глибокої духовності з науковістю. Академік Михайло Грушевський називає Повість «памʼяткою політичної ідеології України старих часів», а Літописця - «високообдарованим дослідником, який створив першу наукову концепцію історії України».

    Держава, за Нестором, єдина природа організація, що робить людей суспільством, що всесвітнім історичним процесом керують добро і зло. Від перших оповідань і до останніх записів древнього літопису лунає думка, що зло карається. Хто і коли б не вчинив зло - матиме покуту.

    Професор Василь Яременко - фахівець знавців стародавніх рукописів, стверджує, що у Літописі Нестора немає жодного російського слова, а українська лексика ллється суцільним потоком. У тексті представлена величезна кількість слів із української розмовної мови тисячолітньої України-Русі: «хоробрий, володіти, рубати, схопився, женуть, печерка, сором, подружжя, жито, кияни, свита, зоря і т.д.».

    Отже, ця повість належить до культурної та історичної спадщини українського народу. І сьогодні, як ніколи раніше, ця спадщина стає вирішальною зброєю на інформаційному фронті широкомасштабної війни. Тисячолітня повість печерського літописця свідчить про глибинну історію державотворення та українську мову - розмовну мову княжої України.

    День української письменності та мови можна святкувати хоч кожного дня. Плекати українське слово та пам'ятати пращурів - ось найдієвішій інструмент у боротьбі з посяганням не тільки на мову, а й на нашу державність.

 

        Ст.науковий співробітник відділу історії та культури                     Мельянцева Т.О.

 

1678812050

 

68027

Добавить комментарий