-
Ноябрь 2024
-
Октябрь 2024
-
Сентябрь 2024
-
Июль 2024
-
Июнь 2024
-
Май 2024
-
Апрель 2024
-
Март 2024
-
10 березня – День Державного Гімну України
-
14 березня – День українського добровольця
-
В музеї Придунав'я відкрита художня виставка «З надією в серці»
-
Всесвітній день фортепіано
-
День народження телефонного апарату – 7 березня
-
До 210-річчя від Дня Народження Тараса Шевченко
-
Мерцішор – символ весни та надії
-
-
Февраль 2024
-
15 лютого - 35-та річниця виведення військ з Афганістану
-
21 лютого - Міжнародний день рідної мови
-
24 лютого 2024 року – друга річниця початку повномасштабної російсько-української війни
-
26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
-
День пам’яті Героїв Небесної Сотні
-
-
Январь 2024
-
Декабрь 2023
-
Ноябрь 2023
-
Октябрь 2023
-
Сентябрь 2023
-
Август 2023
-
Июнь 2023
-
Октябрь 2022
-
Сентябрь 2022
Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.
Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .
E-mail:
Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156
Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.
З рубрики "Колекція фондів музея Придунав'я"
Щороку, 22 серпня, відзначається День дубової бочки. Це свято вважається неофіційним, тому не має усталених традицій та звичаїв. Цього дня можна придбати пляшку гарного витриманого вина або коньяку як сувенір або до святкового столу. Обов'язково варто скуштувати смачних солінь із дубових бочок. Можна придбати сувеніри у вигляді барил і подарувати їх знайомим, подивитися цікаві фільми про виноробів, влаштувати тематичну вечірку або реалізувати інші оригінальні ідеї.
Існує версія, в якій передбачається, що перша дерев'яна діжка з'явилася в Стародавній Греції, в IV столітті до нашої ери. Приблизно у період древні греки і єгиптяни зберігали вино в глиняних судинах. Якось напій випадково потрапив у дерев'яну бочку і завдяки цьому набув приємного аромату та вишуканого смаку. Після цього випадку бочки почали застосовувати у виноробстві, бочарська справа швидко розвивалася.
Також існують свідчення, що жителі Месопотамії використовували вироби з пальмового дерева для перевезення вантажів річкою Євфрат. За іншими джерелами справжні бочки з'явилися значно пізніше: на початку I тисячоліття н.е. у варварів — галлів та франків. Греки та римляни, що спочатку перевозили рідини у глиняних амфорах, перейняли цю традицію. Бочки були міцніші за амфор і їх можна було катати, що полегшувало транспортування.
У Європі бочки традиційно робили з дуба: по-перше, це був поширений і доступний матеріал, по-друге, він був досить м'яким і легким у роботі, а також відрізнявся відмінною водонепроникністю. Ці дерев'яні вироби застосовувалися у військовій справі як вибухова зброя для завоювання фортець. Ємності наповнювали порохом та іншими травмонебезпечними деталями, у стінках проробляли невеликі отвори, в які вставляли спеціальний гніт. Востаннє порохову бочку було підірвано в період Другої світової війни.
Згодом було помічено, що дубові бочки додають вину та іншим продуктам — пиву, солінням тощо — приємні аромат і смак завдяки речовинам, що містяться в деревині. Так бочка стала не просто сосудом для транспортування, а й почала використовуватись для витримки. Саме тоді дуб зміцнився як основний матеріал для винних бочок, хоча винороби використовували і продовжують іноді використовувати й іншу деревину: наприклад, акацію. Однак вона не впливає на вино з таким ефектом. Особливістю дубової бочки є те, що вона пропускає повітря. Деревина насичує вміст киснем і позбавляє токсинів і шкідливих речовин подібно до активованого вугілля. Також не всякий дуб підійде для витримки вина. Деревина має бути досить гнучкою, щоб зробити з неї бочку, але при цьому міцною та вологостійкою.
Основна технологія збирання з того часу принципово не змінилася. Для виготовлення діжок застосовують старі дерева віком не менше 75 років. Заготовляють матеріал узимку, коли процеси життєдіяльності у деревині уповільнюються. У виробництво йдуть лише певні ділянки дерева.
Зрубані стволи залишають на деякий час, а потім пиляють на чурбаки і поділяють уздовж волокон. Отримані дошки піддають обробці та поміщають на довге сушіння (подекуди на кулька років) на відкритому повітрі, причому не зважаючи на погодні умови. Залежно від потрібного обсягу заготовлюється певна кількість дерев'яних ламелей неправильної форми, які називаються клепками. Потім вони збираються в кістяк і нагріваються відкритим вогнем, щоб деревина стала м'якішою і податливішою. На цьому етапі бочку стягують у різний спосіб, після чого вся конструкція фіксується металевими обручами (у деяких країнах для цього використовувалися міцні мотузки), вставляються денця.
Раніше, щоб уникнути протікання, щілини між клепками зашпаровували воском, рогожею, очеретом, смолою або глиною. Усередині бочки робиться випалення. Термообробка сприяє зміцненню деревини, вміст бочки в такому разі не окислюється, що надає своєрідного смаку. Бочки поміщають у темні та прохолодні льохи, де є своєрідна стабільна атмосфера, яка необхідна для зберігання продуктів.
Майже у кожному виноробному регіоні існують свої традиційні розміри та форми бочок, пов'язані з системою вимірювання, особливостями транспортування та іншими факторами. При правильній підготовці та експлуатації бочка може прослужити не один десяток років.
Масове виробництво дубових бочок тривало до XIX століття. Довгий час до появи керамічного, скляного, металевого та пластикового посуду бондарна справа була дуже затребуваною, а бочари були шановними та незамінними майстрами.
Нині ці дерев'яні вироби виготовляють у невеликих приватних майстернях та виноробнях. Велике бочарське виробництво залишилося у Франції, там розташована найбільша фабрика «Seguin Moreau». У знаменитих винних льохах знаходяться великі дубові бочки з вишуканими напоями. У республіці Молдова розташована найбільша галерея, де зібрані мільйони пляшок з вином і є величезні зали з бочками для зберігання вина. У Франції, у регіоні Ельзас, знаходяться винні льохи династії Хюгель. Там зберігається найстаріша бочка, яка використовується досі. Цей виріб було виготовлено у 1715 році, названо ім'ям «Свята Катерина» та внесено до Книги Рекордів Гіннесса. В Одесі є Музей коньячної справи Шустова, відкритий для відвідувачів. У музеї є дегустаційна зала. Стіни цього приміщення оздоблені елементами дубових бочок. Також у музеї є зал бочарського виробництва.
Дубові бочки можна знайти у приватних винних льохах, на виставках бочарської справи. Також випускаються сувенірні бочки, дизайнери виготовляють декоративні прикраси з різних деталей цих виробів, оригінальні вазони у вигляді барил. Оформлення заміського будинку, кімнату відпочинку, льоху, ресторану або торгової точки муляжами бочок надає цій території певної історичної складової. Інтер'єр приміщення, що прикрашене великими та малими бочками, занурює у далекі часи та романтичний настрій. Крім затишку та естетичного зовнішнього вигляду, декоративні бочки нерідко несуть ще й функціональний характер. З них роблять столики, в них врізаються дверцята, робляться різні полиці та багато іншого.
Згодом з'явилося багато приказок, пов'язаних з діжками, які прижилися і донині: «Гроші на бочку», «На кого бочку котиш?», «Ложка дьогтю в бочці з медом» тощо. Це також говорить про її різноманітне та широке використання. Люди навіть стали змагатися, хто зробить найбільшу та найміцнішу бочку. Вважається, що найбільший екземпляр був зроблений у Німеччині у 1715 році. Її обсяг становив 222 тисячі літрів. Але пізніше цей рекорд був побитий і було створено бочку аж на 250 тис. літрів. За письмовими джерелами, нагорі було влаштовано навіть балкон, і там влаштовувалися танці під час святкувань. Одна з таких бочок-гігантів дожила до наших днів, її історія налічує 400 років. Вміщує вона 144 тис. літрів. Висота становить 8 м, діаметр — 6 м. А важить вона більше 63 тонн!
Наша українська Південна Бессарабія як сільськогосподарський і, зокрема, виноробний край також має давні традиції використання дубових бочок. Без них, що часто передаються у спадок з покоління в покоління, не обходиться жодна добротна буджацька садиба чи оселя. З бондарними виробами пов'язаний цілий культурний пласт, що відображається не лише у матеріальному, а також у духовному плані у вигляді хореографічних і вокальних творів народної самодіяльності.
Ізмаїльський історико-краєзнавчий музей Придунав'я також прикладає певних зусиль до того, щоб зібрати зразки виробів бондарної справи. Зокрема, у фондах установи зберігається винне дерев'яне барильце, що виготовлене у Бессарабії на початку ХХ століття, оригінальної овальної форми та інші артефакти. І ми завжди відкриті до співпраці, шановні мешканці і гості міста, і готові прийняти на зберігання предмети, що свідчать про багате минуле нашого Придунайського краю!
Науковий співробітник відділу історії і культури Труфкін Р.В.