Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

00191Щороку, 29 червня, європейська водна спільнота відзначає День Дунаю, унікальної другої за довжиною та площею басейну річки Європи.
Цього дня у 1994 році в м. Софія (Болгарія) була прийнята Конвенція щодо співробітництва з охорони та раціонального використання річки Дунай, яку підписати 11 країн, по території яких протікає ця ріка та Європейський Союз. Україна ратифікувала Конвенцію у 2002 році.


    Ця могутня ріка посідає друге місце серед річок Європи, перетинає 10 країн (Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Румунію, Болгарію, Молдову та Україну) – від німецького Чорного лісу до Чорного моря в Румунії та Україні. Від витоку до гирла Дунай протікає чотирма європейськими столицями – Віднем, Братиславою, Будапештом і Белградом, – і вливається в Чорне море. А на притоках Дунаю розташовані столиці ще трьох країн: Хорватії, Словенії та Болгарії.
    Басейн Дунаю охоплює 19 країн та понад 81 мільйон людей різних культур, що робить його найбільш міжнародним річковим басейном.
    Свято День Дунаю об'єднало народи Європи у бажанні зберегти та відновити природні багатства цієї величної річки.
    Основна проблема Дунаю – його забруднення. За даними ООН кожен рік річка виносить в Чорне море понад 200 тис. т нафтопродуктів, 12 тис. т цинку, 80 т ртуті.
  Задля вирішення нагальних екологічних проблем були започатковані спільні Дунайські дослідження – одночасний моніторинг якості вод по всій довжині річки, який проводиться кожні 6 років за участю 13 країн басейну за підтримки Міжнародної комісії з захисту р. Дунай і являє собою масштабний спільний міжнародний проект.
    Основним завданням Конвенції є забезпечення збалансованого управління водними ресурсами в басейні Дунаю: збереження, поліпшення та раціональне використання поверхневих вод; контроль можливих небезпек, що виникають внаслідок аварій, включаючи речовини, небезпечні для води, а також повені й кригу; зменшення забруднення Чорного моря від джерел на водозбірній площі.
    Основною метою міжнародного Дня Дунаю є привернення уваги до стану та проблем цієї водної артерії. Для підвищення екологічної культури громадян у країнах дунайського басейну в цей день проходять форуми, дискусії, конкурси, музичні фестивалі, концерти і масові гуляння.
    Щороку у низці країн проходять різноманітні екологічні акції, етнофестивалі та просвітницькі заходи, присвячені відзначенню Дня Дунаю, метою яких є привернення уваги до екологічних проблем басейну Дунаю та популяризація наукових даних та управлінських рішень щодо їх розв'язання.
     В Україні День Дунаю традиційно святкують на Закарпатті (в басейні Тиси) та на Одещині.
  Щороку Ізмаїльський історико-краєзнавчий музей Придунав̓̓я спільно зі Станцією юних натуралістів проводять заходи, присвячені збереженню та раціональному використанню річки Дунай. Цього року – це екологічний захід «Українська дельта Дунаю – екологічне серце Європи», який розробила та провела для вихованців станції завідуюча відділу природи Анжела Степанівна Діденко. У ході цього заходу діти дізналися 16 цікавих фактів про річку Дунай:
- Дунай - друга за величиною річка в Європі після Волги.
- У довжину ця могутня річка досягає 2860 кілометрів, що робить її найбільшою із річок Західної Європи.
- Дунай протікає територією або є кордоном цілих десяти держав. На Дунаї розташовані десятки великих міст, у тому числі столиці країн Європи: Відень (Австрія), Белград (Сербія), Будапешт (Угорщина), Братислава (Словаччина).
- Найбільше Дунаю дісталося Угорщині — близько 30% цієї річки протікає територією цієї країни.
- У Словенії столицю Австрії називають не Відень, а Dunaj. Ну а назва річки у словенській мові звучить трохи інакше – Danova.

- Дунай настільки широкий, що на ньому є острова. Найбільшим островом на Дунаї є Житний, розташований у Словаччині.
- Дунай - єдина річка, віднесена до нейтральних вод.
- Через гирло Дунаю щомиті виливається 6700 кубометрів води.
- Багато приплив Дунаю самі по собі є відомими річками.
- Загалом у цієї могутньої річки близько 120 приплив, половина з яких судноплавні для річкових суден.
- Дунай настільки судноплавний, що до нього можуть заходити навіть морські судна. Але, правда, недалеко. Річкові ж суди можуть пливти аж до Німеччини.
- Дунай – провідний європейський туристичний маршрут. Річкові круїзи тут дуже популярні, у них вирушають сотні тисяч туристів.
- Дунаєм можуть плавати торгові та пасажирські судна будь-яких держав – ніхто не має права їх зупиняти.
- Первісні люди теж цінували цю річку належним чином.
- Найдавніші людські поселення в Європі, виявлені археологами, розташовані саме на берегах Дунаю.
- Замерзає Дунай лише в холодні зими, і то лише на 1,5-2 місяці.
- На Дунаї є цілих 19 шлюзів, причому різниця між верхніми та нижніми б'єфами може становити від 5 до 34 метрів.

 

                                                                                    Зав. відділу природи Діденко А.С.

 

00192

 

00193

 

00194

Добавить комментарий