Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

80515Сьогодні, 8 травня, в День памʼяті та примирення, ми розповімо вам про символ пам'яті жертв війни – червоний мак. Вперше його використано в Україні на заходах, присвячених до річниці завершення Другої світової війни в 2014 році.
Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам'яті та Національної

телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку й закінчення Другої світової війни (1939 та 1945) та гасло «Ніколи знову». Цю фразу Сергій Мішакін використав для створення нового символу (варіації українською, англійською та кримськотатарською мовами).

 

512

   А з 2015 року гаслом відзначень Дня пам'яті та примирення та Дня Перемоги стало "Пам'ятаємо. Перемагаємо".

 

0271
    Кажуть, що коли куля влучає у людину, то рана нагадує квітку червоного маку. Можливо тому ще з часів Першої світової війни квітка червоного маку у Європі використовується як символ пам'яти по загиблим у війні, а згодом – жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів.
    Появу червоного маку, як символу пам'яті у світі, пов'язують із віршами двох людей: канадського військового лікаря Джона Мак-Крея та представниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Перший під враженням боїв у Бельгії у 1915 році написав твір «На полях Фландрії», що починався словами: «На полях Фландрії розквітли маки Між хрестами ряд за рядом». Саме цими квітами поросли поля бельгійської Фландрії, де розгорталися найбільш кровопролитні бої тієї війни.

 

597866

 

    Мойні Майкл – у 1918 року написала вірша «Ми збережемо віру», в якому обіцяла носити червоний мак у пам'ять про загиблих:


"And now the Torch and Poppy RedWe wear in honor of our dead"
(Тепер є факел, червоний мак - На честь полеглих носимо цей знак).


    Саме вона у листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто. У 1920 році Національний Американський легіон прийняв маки як офіційний символ, а в 1921-му червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. В Польщі червоні маки є символом перемоги 11–18 травня 1944 року Другого корпусу генерала Андерса в боях за гору Монте-Кассіно в Італії.
    Червоний мак, що символізує кров, пролиту на полях битв, також є пам'ятним знаком Дня АНЗАК, під час якого жителі Австралії та Нової Зеландії вшановують співгромадян, полеглих у всіх військових конфліктах. У християнській традиції є вірування, що маки виросли з крапель крові розп'ятого Ісуса Христа. Тобто вони є символом безневинно пролитої крові.
Легендарний давньогрецький поет Гомер також порівнював недовговічні квіти маку із загиблими на полі бою солдатами.
    Подібно до червоного маку є і білий мак. Символ білого маку – це вшанування пам'яті тих, хто загинув у військових конфліктах, підкресливши при цьому незмінну прихильність до світу. Цей символ був уперше представлений Жіночою кооперативною гільдією у 1933 році. Їхній девіз: «Війна – це злочин проти людства. Я відмовляюся від війни і тому не маю наміру підтримувати якусь війну. Я також маю намір працювати на усунення всіх причин війни». Варто зазначити, що у 1930-ті роки деякі жінки втратили роботу за носіння білого маку на тій підставі, що їхня кампанія дискредитувала тих, хто помер на службі. Крім того, у 1980-х роках білий мак розкритикувала і прем'єр Британії Маргарет Тетчер.

 

725129
    В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. Ця квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: «Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає...».У відомій пісні «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака:

 

«...Обступили Морозенка турецькії війська.
По тім боці запорожці покопали шанці;
Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці.
Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, –
Ой, уже наш Морозенко в неволю попався...»


     Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
    З народної творчості мак у такому символічному значенні перейшов у художню літературу. В Івана Франка: «Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святее». Легенду про мак обробив і Михайло Стельмах у творі «У долині мак цвіте»: «...Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло...». Одна із героїнь роману Олеся Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.
    Ми пам'ятаємо, яким страшним лихом для українців була Друга світова війна. Пам'ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями Об'єднані Нації. Пам'ятаємо: той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими. Вона – запорука того, що в майбутньому подібна трагедія не повториться.

 

                                                                               Ст.науковий співробітник фондів М.О.Суворова

 

 

 

 

Добавить комментарий