Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

DSC 0032Сьогодні, 10 квітня, у світі святкують дуже оригінальне свято – День народження сірника. Сірники залишаються одним із найпростіших засобів добування вогню і мають ще одне свято, яке було 2 березня, Міжнародний день сірника. Звичайний нам сірник пройшов довгий шлях удосконалення до фабричного виробництва.
Сірник – це тонкий подовжений шматочок дерева, картону або просоченої воском нитки, забезпечений головкою з хімічною речовиною, який загоряється від тертя. Сучасні сірники бувають

двох видів: «кухонні», які запалюються при терті об будь-яку поверхню, і «безпечні», що запалюються об поверхню зі спеціальним покриттям.
    Перші сірники винайшов хімік Шансель в 1805 році, вони займалися при зіткненні з хімічним реагентом. Через 7 років у Відні була зареєстрована перша сірникова мануфактура.
    У 1826 році Джоном Уокером, англійським хіміком і аптекарем, були винайдені сірчані сірники. Він змішував хімікати за допомогою палички, і на її кінці утворилася засохла крапля. Щоб прибрати її, Уокер чиркнув палицею по підлозі, і раптово спалахнув вогонь. Аптекар демонстрував своє відкриття всім бажаючим.
    У 1830 роках французький хімік Шарль Соріано винайшов фосфорні сірники, які запалювалися навіть від взаємного тертя в коробці, тому кожний обгортали в вату.
    У 1832 році у Відні з’явилися сухі сірники. Їх винайшов хімік Леонард Тревані, він покрив голівку дерев’яної соломки сумішшю бертолетової солі із сіркою і клеєм. Якщо таким сірником провести по наждачному папері або будь-якій шорсткій поверхні, то головка запалюється. Найчастіше це відбувалося з вибухом, що призводило до пожежі і опіків.
    У 1855 році шведський хімік Йохан Лундстрем патентує перший «шведський сірник», який дійшов практично без змін до наших днів. У 1885 році шведські сірники Лундстрема були удостоєні медалі на Всесвітній виставці в Парижі.
    Перші сучасні сірники були зроблені 10 квітня 1855 року, коли до маси для сірникових головок був доданий жовтий фосфор. Саме цей день і вважається міжнародним Днем народження сірника.
    У 1889 році Джошуа Пьюсі винайшов сірникову коробку, однак патент на цей винахід був відданий американській компанії Diamond Match Company, яка придумала точно таку ж, але з запальною поверхнею зовні ( у Пьюсі вона розташовувалася усередині коробки).
    На сьогоднішній день в святі налічується більше 100 видів сірників. Крім традиційних, призначених для запалювання пальників, випускають подарункові і навіть колекційні вироби, які виготовляються в обмеженій кількості.
    Наука про колекціонування сірників або наклейок від них носить назву «філуменія». Музей Придунав’я має свою колекцію сірників країн світу, понад 70 сірникових коробок. Кожного року ця колекція поповнюється та планується створення виставки. Адже, тема дуже цікава і має різноманітні історії виникнення сірників та їх використання.
    Звертаємося до мешканців міста та відвідувачів з проханням передати музею або подарувати сірники, які були привезені з різних країн. Або відгукнутися колекціонерів-філуменістів.


                                                                                                     Зав.відділу природи А.С. Діденко

 

DSC 0038

 

DSC 0034

 

DSC 0014

 

DSC 0026

 

DSC 0024

 

DSC 0431

 

DSC 0434

 

DSC 0435

Добавить комментарий