Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

IMG 7730Сьогодні, 6 березня, Народний театр історичного костюма «Софокл» Ізмаїльського історико-краєзнавчого музея Придунав'я відзначає своє 25-річчя! Днем народження театру вважається 6 березня 1998 року – в цей день відбулась презентація першого історичного костюма кольору «старовинного золота», відтвореного методом наукової реконструкції. Через деякий час, 27 грудня 1999 року, роботу театру оцінила обласна атестаційна комісія і театру «Софокл» було присвоєно звання «Народний».


    Ідейним натхненником й автором створення при музеї Придунав'я театру та костюмів є перший директор музею Шишкіна Раїса Петрівна. Почалося все з пошуку нових форм роботи та неординарної методики проведення екскурсій в музеї. За задумом київського художника-проектанта Альберта Мошковича Крижопільського для екскурсоводів музею повинні були розробити вишукані історичні костюми, щоб надати особливе значення не тільки обстановці минулого будинку купця 1-ї гільдії Ф.П. Тульчіанова (нині музей Придунав'я), а й самій атмосфері того часу, коли європейський спосіб життя швидко входив в звичай. Спільні зусилля привели до здійснення ідеї з відтворення історичних костюмів методом наукової реконструкції.
    Раїса Петрівна пів дня була директором музею, а в іншу половину – і модельєром, і закрійником, і швачкою. Працівники музею були одночасно і науковими співробітниками, і доглядачами, і зберігачами фондів, і робітниками з благоустрою... і артистами. Вчилися ходити, говорити, демонструвати костюми, танцювати... Для їхнього навчання були запрошені театральний режисер і хореограф. Прості музейники стали перетворюватися на дам і кавалерів. Перший костюм театру, зшитий Раїсою Петрівною вдома, вразив відвідувачів шлейфом (у той час, коли було прийнято ходити на роботі в дуже скромному одязі).
    На даний час колекція музейного театру налічує більше тридцяти костюмів різних епох та станів: Київської Русі X-XI ст., аристократичного та народного одягу XVI-XIX ст. В коллекції представлені іменні костюми: Анни Ярославни – доньки Київського князя Ярослава Мудрого (ХІ ст.), відтворений за картиною художника Петра Андрусєва; української меценатки Галшки (Єлизавети) Гулевичівни по мальовничому портрету художниці Мирослави Перевальської-Пшеничної; бальні наряди відомих історичних постатей. Всі ці костюми створені художниками-реставраторами музею Придунав'я – Шишкіної Інною Асламбеківною та Горбань Надією Василівною.
    Театр «Софокл», в якому задіяні співробітники музею, демонструє найрізноманітніші театралізовані вистави-виставки, які викликають цікавість як у дорослих, так і у дітей. Одна з перших вистав «Від Києва до Парижа» з демонстрацією історичних костюмів Х-ХIХ ст. і сьогодні має великий успіх у мешканців та гостей нашого міста. «Самовари та традиції чаювання» знайомить відвідувачів з унікальною колекцією старовинних самоварів, дивовижними легендами про чай та традиціями чаювання в невимушеній обстановці минулого. На театралізованій виставі «Секрети старовинної скрині» відвідувачі дізнаються про культ вогню, осягають ази прядіння, беруть участь у захоплюючих конкурсах.
    Нинішній директор музею Ольга Михайлівна Тірон прийняла естафету від Раїси Петрівни Шишкіної і за роки її керівництва музеєм у репертуарі Народного театру «Софокл» з'явились нові театралізовані вистави: «Масляна - свято Сонця», «Новорічна казка», «Андріївські вечорниці» та інші міні-спектаклі.
    На театралізованій виставі «Масляна - свято сонця» школярі знайомляться з обрядами Масляної, розповідають приказки, співають веселі пісні, беруть участь у різноманітних конкурсах, а наприкінці пригощаються млинцями. Великою популярністю користуються також музейні новорічні ранки «Новорічна казка», на яких і діти, і дорослі узнають історію виникнення Нового року, ялинки, як атрибуту цього свята, беруть активну участь у виставі, стаючи на деякий час учасниками всього дійства. На «Андріївських вечорницях» старшокласники та студенти дізнаються про історію свята, про неординарні народні українські звичаї та традиції, пов'язані з вечорницями. Також беруть участь у цікавих конкурсах, співають веселі пісні, ворожать та інше.
    В останні роки художник-реставратор Надія Горбань в основному відтворює костюми етносів, представники яких населяють багатонаціональний Придунайський край. В 2014 році на Міжнародний день театру Надія Василівна представила глядачам новий історичний костюм – народне українське святкове вбрання з вишиванкою, плахтою та фартухом. Основою костюма стала сорочка, вишита вручну з домотканої тканини, що була подарована музею. Ще три народних костюма, відтворених методом наукової реконструкції, болгарський, молдавський та грецький, були презентовані на етнографічному фестивалі в музеї «Етноперлина Південної Бессарабії», відповідно в 2016, 2020 і 2021 роках.
    «25 років для театру, де багато що тримається виключно на бажанні творити та працювати, не підкріплюючись жодними матеріальними благами, – це багато. Виникнувши спонтанно, існуючи довгий час у вкрай стиснутих обставинах, він продовжує працювати та підтримувати свій рівень. Знадобилося багато сил... На самому початку наш театр займався дослідженням, відродженням та створенням історичного костюма. Всі костюми, виконані в техніці історичної реконструкції, створювалися довгою й копіткою працею співробітників музею Придунав'я. Але лице театру – це його репертуар. Природа театру така, що на виставі повинно бути цікаво усім, як говорять, – від малого до великого, тому що зазвичай на них приходять родинами. Наш театр демонструє вистави за авторськими сценаріями, найчастіше заснованими на відомих історичних подіях, традиціях українського народу, які розвивають та виховують дітей. Ми експериментуємо, самі постійно вчимося та з радістю ділимося досвідом з іншими. Необхідно не зупинятися на досягнутому та рухатися вперед», – говорить директор музея Ольга Михайловна Тирон.
    За всі роки існування про театр «Софокл» знято чимало документальних фільмів, написані статті в глянцевих журналах, про нього знають тисячі людей по всій Україні. Ми з гордістю можемо сказати, що Народний театр «Софокл» є єдиним в своєму роді в Україні.

 

IMG 1357

 

Перший історичний костюм кольору "старовинного золота", презентація якого відбулася 6 березня

    1998 року, - ця дата стала Днем народження музейного театру "Софокл"

 

29570777

 

Візітня сукня стилю "позитивізм" з шлейфом

 

IMG 1337

 

Бальні костюми XIX століття

 

IMG 1358

 

Княжий костюм Київської Русі Х століття

 

DSC 0397

 

Фрагмент театралізованої вистави "Від Києва до Парижу"

 

P1010019

 

Історичні костюми, відтворені методом наукової реконструкції (зліва направо): іменний костюм Анни Ярославни, костюм старообрядки, іменний костюм Галшки Гулевичівни, княжий костюм Київської Русі, костюм знатної жінки Х -ХІ ст.

 

0104ts

 

 Презентація національного українського костюму 27 березня 2014 року

 

IMG 2822

 

Презентація народного болгарського костюму 17 липня 2016 року

 

334924353

 

Презентація молдавського народного костюму 17 липня 2020 року

 

DSC 7194

 

Презентація грецького костюма 17 липня 2021 року

 

Добавить комментарий