Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

0034У Різдвяний час у різних краінах світу лунає украінський щедрик. Щедрівки наспівували з давніх часів для вітання нового року, а мотиви важали магічними. Поступово перейшовши у християнський обряд, щедрівка стає невідомою частиною украінського Старого Нового року. Композитор Микола Леонтовіч писав щедрик біля 20-ті років. Ця обробка стародавньої української

щедрівки є зараз символом Різдва у всьому світі, а на початку ХХ століття перетворюється на класичний приклад української хорової музики.
    У 1919 році виникає Укрінська Народна Республика. На гастролі світом вирушає хор, а точніше капела, під керівництвом видатного диригента Олександра Кошици. Щоб весь світ познав про Україну голова Директорії Украінськоі Республіки Симон Петлюра приймає рішення – музикантів перетворити на діпломатів, місією яких було презентувати Україну як незалежну та відмінну від Россії, спроможну країну з багатою культурою. У репертуарі був Щедрик Леонтовича. Варшава, Париж, Лондон, Амстердам – 45 країн світу почули щедрик протягом 5-ті років. Європа просто загула. Очевидці різних країн писали: «Цей український гашиш – найсолодша з отрут». «До України я був цілком байдужий, але тепер я згоден відстоювати мистецтво цієї країни».
    Після нечуваного успіху у 1922 році Щедрик уперше почула американська публіка у Нью-Йоркському Карнегі-Холі. Квіти сипались на землю, щедрик неоднарозово викликали на біс, про нього писали: «Жодна інша пропаганда не може бути ефективнішою для визнання української нації».
    У січні 1921 року М. Леонтович заїхав до батьківській хати в с. Марковки на Вінничині. У вечері роздався стук у двері, на порозі стояв високий, молодий блондин, говорящій російською, він назвався чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом і напросився переночувати. На світанку гість вбиває композитора на батьківському дивані. Це був Афанасій Гріщак. Композитора вбили без слідства, без суду, без вироку....
    Історія повторюється: у кінці 2022 року, рівно за століття, Щедрик знову прозвучав у Корнегі-Холі, але цей раз не треба пояснювати де це Україна. Ворог незмінний і боротьба за все українське триває.

 

                                                              Ст.науковий співробітник музею Придунав'я Т.О.Мельянцева

Добавить комментарий