Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

З рубрики «Колекція фондів музею Придунав'я»

 

1Вже традиційно у третій четвер травня українці відзначають День вишиванки, а започаткувала акцію "Всесвітній день вишиванки" Леся Воронюк, студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Так, у 2006 році дівчина запропонувала студентам одного дня одягнути вишиванки. Поштовхом до такої ідеї стала вишиванка однокурсника Ігоря Житарюка, яку він вдягав регулярно на заняття. На цю ініціативу

відгукнулося декілька десятків студентів та викладачів факультету. У 2007 році День вишиванки поширився на всі ВУЗи Чернівців, а на третій рік до акції почали приєднуватися інші міста України. Щороку масштаби святкувань зростали й нині День вишиванки відзначають і за межами нашої держави.
    Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам'ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. – IV ст. н. е. Історія української вишивки має чимало задокументованих свідчень того, що знать була вбрана у вишитий одяг. В Іпатіївському літописі від 1252 р. говориться, що князь Данило Галицький під час зустрічі з королем був одягнений в кожух, обшитий золотими плоскими мережками.
    Сьогодні вишиванка для українця – не просто одяг, це щось дуже особливе. Українці й вишивка — неподільні поняття.
    Вишиту з білого полотна сорочку з традиційним візерунком носили тільки у свята. Їх берегли і ховали у скрині після носіння. А в будні одягали сорочки з сірого полотна – так звані «буденки». На цих щоденних сорочках могло взагалі не бути вишивки, або ж був лише скромний орнамент на манжетах.
    Здавна вишиванка була своєрідним оберегом від різного зла. Тому візерунки на сорочках та сукнях наносили на рукави, коміри і поділ.
   Найдавнішими українськими мотивами були геометричні візерунки, наприклад, спіралі трипільської культури. Хвилясті лінії, ромби, зигзаги, кола і цятки — такими були перші фрагменти українських орнаментів. Щодо технік, то найдавнішими українськими вважаються подібні прийоми, як «прокол», «шов по формі», «шов в ялиночку», «шов у прикріп», «шов по мотузці», «панцерний шов».
    У кожному регіоні України – своя техніка вишивання, свій орнамент та традиційні кольори. Іноді навіть окремі села можуть похвалитися своїми особливими вишиванками.
    Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постилась, молилася і мила руки. Дівчата навчались вишивати з 5 років. Юна рукодільниця вже у цьому віці уміла тримати голку з ниткою, оздоблювати одяг найпростішими швами. Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання: «Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був».
    За народним повір'ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає сильним оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону.
    Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років – залежно від складності технік. У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання, серед яких – гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка. Техніка вишивки хрестиком стала популярною лише у ХІХ столітті.

 

2
    Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. До появи штучних анілінових барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Так, усі відтінки жовтого отримували із пшеничної соломи. Аби тон був золотим, ці нитки запікали у житньому тісті. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.
    Узори на жіночому одязі традиційно були рослинні, а на чоловічому – геометричні. Приміром, сорочку із вишитими квітами носили лише молоді дівчата. Для заміжніх жінок підходить вишивка з гронами ягід і плодів. На чоловічих вишиванках не повинно бути квітів, тільки листя та плоди.
    Тривалий час вишивка була своєрідною візиткою людини. За орнаментом і кольорами можна було дізнатися про її вік, сімейний стан, соціальний статус та місце проживання.
    Останнім часом одяг з орнаментами перестав сприйматися як елемент фольклорного костюму для сценічного виступу, а став одягом, який засвідчує національну ідентичність, патріотизм та походження.
    Як свідчить історія української вишивки: мистецтво живе і буде жити тисячоліття. Допоки українці одягатимуть одяг із вишитими елементами, доти триматиметься зв'язок між поколіннями.
    Музей Придунав'я з самого початку свого існування збирає та постійно поповнює колекцію вишиванок. У фондах музею вишиванки із різних областей та регіонів України:

 

30

 

301

 

302

 

Сумська область
Вишиванка з калиною (фото)
Сорочка жіноча, 20-і роки ХХ ст., Сумська область, с. Андріївка
Домоткане лляне полотно, вишивка хрестом

 

40

 

401

 

Івано-Франківська область
Вишиванка з червоною вишивкою (фото)
Сорочка жіноча, кін. ХХ ст., Івано-Франківська область
На Івано-Франківщині завжди пишно декорували рукави. Вишивки Івано-Франківщини прикрашають чіткі геометричні фігури, які часто з`єднуються в одну широку лінію, утворюючи динамічний орнамент

 

50

 

501

 

502

 

Одеська область
Вишивка рослинно-квітковим орнаментом (фото)
Сорочка жіноча, 30-і роки ХХ ст., Арцизький р-он,
с. Новоселівка
Бавовняне полотно, вишивка дрібним хрестом
На одеську вишивку мали вплив східноподільський, молдовський та румунський способи декорування

 

60

 

601

 

Полтавська область
Вишивка з трояндами (фото)
Сорочка жіноча, сер. ХІХ ст., Полтавська область
Домоткане лляне полотно, вишивка хрестом

 

70

 

701

 

Вишивка чорна (фото)
Сорочка жіноча, кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст., Бессарабія
Домоткане лляне полотно, вишивка хрестом
Особливість сорочок полягає в «пухликах», які розміщували на рукавах нижче за плече, надаючи тим самим особливої пишності рукавам. Самі по собі «пухлики» являють собою особливим чином зібрану тканину. Комірець для гармонійності та підтримки єдиного стилю сорочки також прибирали у дрібні складочки, які доповнювали тонким рубчиком

 

80

 

801

 

802

 

Одеська область
Вишивка геометричним орнаментом (фото)
Сорочка чоловіча, І пол. ХХ ст., Бессарабія
Бавовняне полотно, вишивка хрестом

 

                                                                                Завідувач відділу історії та культури Землянська Л.В.

 

 

Добавить комментарий