Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

IMG 3703Кожна професія висуває певні вимоги до людини, але, мабуть, тільки праця медика накладає настільки високі та специфічні обов'язки на фахівця, передбачає високу відповідальність за надану ним допомогу пацієнтам. Медичним працівникам люди довіряють найдорожче – здоров'я і життя, своє і своїх близьких, і тому очікують від них повної самовіддачі.
Образ медичного працівника почав формуватися ще в глибоку давнину й вирішальний вплив на це зробили праці видатного лікаря

древньої Еллади – Гіппократа, який вважав, що «особа, яка присвятила себе медицині повинна володіти такими якостями: безкорисливістю, скромністю, цнотливістю, здоровим глуздом, холоднокровністю...»
    Міжнародний або Всесвітній день медичних сестер святкується щорічно 12 травня – у день народження англійської сестри милосердя Флоренс Найтінгейл (1820-1910), яка є основоположником наукової сестринської справи. Згідно з історичними довідками, під час Кримської війни Ф. Найтінгейл організувала у Туреччині догляд за пораненими солдатами союзників (коаліції Франції, Османської імперії, Великобританії та Сардінії). Згодом вона відкрила школу, яка не підпорядковувалась лікарні, а була автономним світським навчальним закладом. Підготовка медичних сестер складалася з однорічного навчання та 2-3-річного практикування в госпіталях. Реформа Флоренс Найтінгейл привела до того, що професію медичної сестри визнали у суспільстві.

 

104
    Професія медичної сестри – складна і багатогранна. Це не просто професія, це стан душі, здатність щохвилини співчувати людському болю й стражданню та сповна надавати необхідну медичну та психологічну допомогу хворому. Етичною основою професійної діяльності медичної сестри є гуманність і милосердя.
    Кожні два роки Міжнародний комітет Червоного Хреста вручає 50 медалей імені Флоренс Найтінгейл – найвищу нагороду для медичних сестер. Її у 1912 році заснувала Ліга Міжнародного Червоного Хреста і Червоного Півмісяця для медсестер і волонтерів медичної служби, що відзначилися у роки війни або в мирний час.

 

 

103    В 2016 році в Ізмаїльскому історико-крвєзнавчому музеї Придунав'я була відкрита виставка «Жінки на фронтах Другої світової війни», присвячена жінкам, мешканкам нашого краю, які брали участь у Другій світовій війні. На виставці представлені фотографії, нагороди та документи, що розповідають про долі жінок-героїнь Бессарабії, їхню доблесну працю та самопожертву.
    Такі імена, як Ганна Семенівна Сиромятникова, Катерина Іларіонівна Михайлова-Дьоміна, Ірина Максимівна Довбиш, Марія Іванівна Конькова, Антоніна Олексіївна Дудченко та інші, відомі, багатьом у Бессарабії. Ці жінки були на лінії фронту: медиками, льотчицями, снайперами; у частинах ППО: зв'язківцями, розвідницями, шоферами, топографами, репортерами, навіть танкістками, артилеристами та служили у піхоті.
    Сьогодні ми розповімо про медсестер-героїнь Бессарабії, які не тільки виконували свій лікарський обов'язок, але й при необхідності разом з солдатами йшли в атаку або розвідку. Жінки тягли на собі поранених в укриття, закривали їх від ворожих куль. Рятуючи бійців, вони нерідко гинули самі. Жінки працювали нарівні з чоловіками, часом навіть удвічі більше, ніж вони.
    Погорєлова (Гавриш) Ганна Антонівна – старшина 1-ї статті у відставці. Друга світова війна застала її у м. Алушта (Крим), де вона працювала медсестрою у поліклініці. В армію призвали 25 серпня 1941 року та направили медсестрою в 57-му окрему зенітну батарею.
    У жовтні 57-ма ОЗБ була оточена та розпалася на дрібні групи. Медсестра Погорєлова Г.А. у районі Чорної річки біля гори Ай-Петрі у лісі зустріла партизанський загін і стала бійцем загону, виконувала обов'язки медсестри. 25 серпня 1942 року група бійців партизанського загону потрапила під вогонь ворожої засідки, зав'язалася перестрілка, внаслідок якої Погорєлова була тяжко поранена в ліву ногу (куля вийшла на виліт). Найшвидше була вивезена на літаку з загону в місто Сочі на лікування. У липні 1942 року німці прочісували ліси Криму з метою знищення партизанів. Треба було міняти місце розташування загону, але у загоні у цей час було 12 важко поранених бійців, вони лежали в окремій землянці та за ними вела догляд і лікувала Погорєлова. Командир, потай від Погорелової і поранених, забрав загін у безпечне місце, кинувши на волю долі поранених. Погорєлова Г.А. швидко встановила зв'язок з іншим партизанським загоном, у складі якого був командувач партизанським рухом генерал Сіверський. Він підібрав поранених. Другого дня розвідники встановили, що карники розгромили землянки загону, де були поранені з Погорєловою А.А.
    У жовтні 1944 року Ганну Антонівну спрямовано в 57-му ОЗД санінструктором батареї, а потім – дивізії під м. Поті. Там і закінчила війну. Звільнена у відставку у жовтні 1945 року у званні старшина 1-ї статті. За бойові заслуги нагороджена орденом «Червона зірка», медаллю «За бойові заслуги», медаллю «Партизан Криму», «За оборону Севастополя» та інші. (За розповіддю Коченева А.).
    Марія Іванівна Конькова (16.07.1923 р.н.) пройшла Велику Вітчизняну війну медсестрою у званні старшини ІІ статті. Нагороджена медалями «За оборону Севастополя», «За оборону Одеси», «За бойові заслуги», а також Орденом Вітчизняної війни. Дійшла до Будапешта, де зустріла Перемогу 9 травня 1945 року.
    У повоєнний час Марія Іванівна працювала у медичній сфері. Вийшла на пенсію на посаді лаборанта шкірвендиспансеру міста Ізмаїл.
    Подвиг медсестер під час Другої світової війни назавжди залишиться в історії країни. Їхній внесок у захист Батьківщини від нацизму буде вічним прикладом, що викликає гордість й захоплення нинішніх і майбутніх поколінь, прикладом, що кличе на подвиг. Адже саме завдяки цим жінкам було врятовано багато життів.
    Нині, в ХХІ столітті, на жаль, в Україні теж йде війна і кожен день наші медики здійснюють подвиг. Вони докладають максимум зусиль, рятуючи бійців, громадянське населення: чоловіків, жінок, дітей, оперуючи поранених по кілька діб без сну, не шкодуючи себе.
    У Міжнародний День медичної сестри щиро бажаємо всім медикам - лікарям, медсестрам, фельдшерам, акушеркам, лаборантам здоров'я, невичерпної енергії, доброти, любові, справжнього людського щастя, мирного неба над головою та перемоги над злом!

 

                                                             Науковий співробітник фондів музею Придунав'я  Суворова М.О.

 

IMG 3643

 

IMG 3692

 

IMG 3695

 

IMG 3698

 

IMG 3699

 

IMG 3700

 

IMG 3701

 

IMG 3705

Добавить комментарий