Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

112Більше 70 років тому почалася ера атомної енергетики. Вона забезпечує електроенергію, не роблячи великих викидів вуглецю, як у випадку з викопним паливом. З ростом населення світу збільшується й попит на електроенергію, але при цьому пред'являються високі вимоги до енергетичної безпеки та зниження негативної дії на довкілля. У світі налічується 443 енергетичні реактори і 31 країна експлуатує атомні електростанції. Одним з таких є Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська

атомна електростанція» (скорочено ЧАЕС) на Україні.

    Завдяки малій чисельності населення та доступності води – річки Прип'ять Чорнобильський район був вибраний Міністерством енергетики СРСР для будівництва атомної електростанції, яке почалося у 1970-ті роки в 20-ти кілометрах на північ від Чорнобиля. Древньому Чорнобилю дав свою гірку назву «чорнобиль» – полин звичайний. Це невелике, миле, потопаюче в зелені, провінційне українське село має багату історію, яка почалася в середньовіччі. Гармонійно ужилися тут краса полеської природи й заховані у бетон чотири блоки АЕС. Поруч для працівників станції побудували сучасне місто, яке як і річка дістав назву Прип'ять. Середній вік жителів юного міста був близько 30 років.
    У суботу 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилині 47 секунді на 4-му енергоблоці ЧАЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор. Будівля енергоблока частково обрушилася, в різних приміщеннях і на даху почалася пожежа, а в довкілля була викинута велика кількість радіоактивних речовин. Довгі роки мирний атом підносився як верх справжньої безпеки, екологічної чистоти та технічної досконалості. Чорнобильська катастрофа – це результат ряду помилок і прорахунків – політичних, управлінських і технічних. По-перше, була недооцінена небезпека ядерної енергетики; по-друге, при проектуванні атомної електростанції був допущений ряд прорахунків; по-третє, низька кваліфікація й трудова дисципліна. Співробітники станції грубо порушили інструкції, що привело до сумних наслідків.
    Із зрозумілих причин політиків та учених карати ніхто не став. У 1986 році відбувся суд над шістьма співробітниками аварійної АЕС, які були засуджені на десять років. Проте найстрашніше покарання – совість людини. Один з творців атомних електростанцій, академік Легасов, усвідомивши відповідальність за недооцінку небезпеки ядерної енергетики, покінчив життя самогубством.
    Ця аварія досягла такого масштабу, що її наслідки можна знайти у будь-якій точці Землі. Особливу небезпеку представляли радіоактивний йод-131 і плутоній. Йод легко потрапляє в організм при диханні й через шкіру та призводить до внутрішнього опромінення. При пожежі реактора плутоній утворює «гарячі частки», легко переноситься вітром, потрапляючи в організм – осідає в легенях. Персонал станції, пожежники і ліквідатори прийняли тяжку смерть від радіації. Відразу після аварії з 30-ти кілометрової зони було евакуйовані близько 90 тис.людей. Трагічними результатами цієї аварії стали: збільшення смертності, генетичні порушення, збільшення числа захворювань раком, вроджені вади у дітей, порушення імунітету.
    Наслідки Чорнобиля жахливі та глобальні. Радіоактивні елементи, викинуті тридцять шість років тому, представляють небезпеку для жителів Землі. Людство повинне усвідомлювати загрозу радіації і робити усе, щоб подібні катастрофи не повторилися.

 

                                                                                       Ст.науковий співробітник музею Придунав'я Мельянцева Т.О.

 

114

 

113

Добавить комментарий