Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

З рубрики "Колекція фондів музею Придунав'я"

 

27714Сьогодні, 25 березня, в Україні відзначають День служби безпеки, а у всьому світі – День поштової листівки. У наш нелегкий час ми разом багато переживаємо: страх за своїх близьких, страх перед змінами, біль втрат... Все це відбувається вже місяць. В ці дні нам всім необхідно знайти справу, яка розвантажить нашу психіку, допоможе відволіктися та заспокоїтися. Наскільки це зараз можливо.
Позбутися тривожності й привести свої думки до ладу допоможе

спілкування з близькими та друзями. В кожній сім´ї існує скринька або валіза з листами та поштовими листівками, бажано їх передивитися дорослим та пригадати диво часів дитинства, поділитится спогадами з підростаючим поколінням. Розповісти дітям, які цього не знають, що раніше було прийнято перед святами купувати листівки, вигадувати текст, підписувати від руки, відносити на пошту, кидати у поштову скриньку...Скільки приємних спогадів! А в літку приїздишь до бабусі, знаходишь свої листівки-привітання на поличці під святими образами, як якийсь цінний скарб. Приємно, радісно і хочеться ще більше листівок відправити наступного року. Листівки – це своєрідний місток між минулим і теперішним.
    Раніше багато сімей збирали листівки, складали їх в альбоми, прикрашали стіни. Коли їх накопичувалося занадто багато, довгими зимовими вечорами з них майстрували вироби – вазочки, шкатулки, штори, новорічні іграшки.

    Історія виникнення листівки

    Існує багато версій появи першої листівки. Яка з них правдоподібна не знає ніхто. По однієї з версій, вперше листівка з'явилася в туманному Альбіоні в 1794 році, коли англійський художник Добсон відправив своєму другові поздоровлення зі святом, на якому зі зворотної сторони намалював картинку із зображенням сімейства навколо ялинки. Другові це сподобалося, і на наступний рік новоявлені листівки розлетілися вже по всіх знайомих спритного художника. Звичайно, незабаром ідею підхопили підприємці, що пустилися малювати вітальні картки на продаж.
    Є й інша версія. Вона говорить, що вперше листівки з'явилися в 1841 році у вітрині книгарні в Шотландії. Чи не самі шотландці придумали цю версію, щоб позбавити англійців слави першовідкривачів? Яка з версій не була достовірною, незаперечним залишається той факт, що першою з'явилася саме різдвяно-новорічна листівка, яка дотепер користується популярністю.
    За пальму першості сперечаються й французи. Стверджуючи, що одне з перших згадувань про листівки ставиться до 1777 року, коли «Паризький поштовий альманах» помістив повідомлення про те, що «поштою пересилаються як поздоровлення на всілякі випадки мальовані картинки часто з текстом; вони пересилаються відкритими для всякого».
    Є ще одна версія. Традиція вітати зі святом за допомогою листівки з´явилася більше тисячі років тому, у стародавньому Китаї. У ті часи, якщо людина хотіла привітати когось, але не заставала господаря, під дверима залишали записку-візітівку з написом на зворотньому боці привітання та побажання.
    А першою цілком українською листівкою вважають краєвиди Києва, які надрукував Степан Кульженко у своїй друкарні за допомогою новітньої на той час кольорової літографії.

    В наш час, на жаль, вітальні поштові листівки відходять у минуле. Всеперемагаючий інтернет закриває цю сторінку в історії. Але щоб цього не сталося і поштова листівка продовжувала приносити радість, працівники музеїв та в часності Ізмаїльського історико-краєзнавчого музею Придунав´я займаються  пошуковою та дослідницькою роботою. Навіть у цей нелегкий час для нашої країни, вони роблять все можливе на своєму робочому місці: збирають, вивчають та систематизують предмети, у тому числі й поштові листівки. Саме за листівками можна простежити історію країни: як змінювалися люди, їхні цінності, ідеали та назви свят. Зі стареньких поштових листівок, з їх унікальних підписів музейні наукові співробітники дізнаються про настрій в суспільстві, працю й відпочинок, побут, доходи й витрати, а, найголовніше, про мрії й сподівання кожної людини, яка підписувала листівку.
    Співробітники музею Придунав´я багато років збирають колекцію поштових листівок, яка на даний момент вже налічує понад 300 екземплярів кінця ХІХ – 90-х років ХХ століття, особливістю яких є унікальні підписи – саме в них живе історія кожної родини та навіть країни. А листівки з видами Ізмаїла відносяться до категорії одних із найрідкісніших. Це пов'язано з тим, що місто протягом свого існування неодноразово переходило від однієї держави до іншої. І кожна з "владних" намагалася знищити сліди своєї присутності. Тому оригіналів листівок та фотознімків, наприклад, дореволюційного Ізмаїла, збереглося вкрай мало, а значить, роздобути їх непросто, і коштують такі речі дорого.
    Тож ми будемо вдячні, якщо й ви будете дбайливо берегти листівки, які ще отримували ваші бабусі з дідусями й батьки, і продовжувати цю родинну традицію. Бо поштові листівки такі ж цінні, як і родинні світлини! Може прийде час і рішення принести листівки до музею буде самим вірним і цінним.

                    Завідувач відділe природи                                                                          А.С.Діденко

 

91

 

27

 

27508

 

27625

 

27614

 

92

 

Добавить комментарий