Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

250122Тетянин день – це день пам'яті Тетяни Римської, яку в період жорстокого гоніння християн намагалися звернути в язичницьку віру, але ніякі тортури не зломили її. Свята Татіана була дочкою багатого римлянина, вихована ним у християнській вірі. Вона була байдужа до багатства, допомагала незаможним, відвідувала темниці, доглядала за хворими. Коли її змусили молитися язичницькому божеству, Татіана не відмовилася від своєї віри й

молитва Ісусу Христосу була настільки сильна, що язичницьке божество впало з п'єдесталу та розбилося. За сповідання Ісуса Христа прийняла мученицькі страждання від римського градоправителя Ульпіна. Після різних катувань її кинули на арену Колізею, щоб лютий лев розтерзав її для забави глядача. Але лев став пеститися до неї і тоді її усікли мечем. Бачачи над нею силу Божу, вісім слуг градоправителя увірували в Ісуса Христа й теж були усічені мечем. Непохитну Тетяну стратили в 226 р., а день страти – 25 січня став християнським святом. У цей день було прийнято пекти хліб і коровай круглої форми, як символ сонця, якими проганяли морози і зазивали весну.
    На Україні традиція святкування Дня студентів – 25 січня збереглася з часів імператриці Єлизавети Петрівни, коли фаворит Іван Шувалов подав прохання про заснування Московського університету, розроблений М. Ломоносовим. Він оголосив про свій проект в Тетянин день, так як хотів піднести подарунок імператриці в день іменин своєї матері Тетяни. «Дарю тебе университет для подготовки ученых сынов государства» – сказав він їй, коли імператриця підписала Указ. З тих пір дата 25 січня – святкування Тетяниного дня, як заснування університету, стало традиційним і улюбленим усіма, хто навчався в храмі науки.
    Спочатку свято не відзначався пишно, він включав в себе молебень і невеликі урочистості. До головної будівлі Московського університету прибудували прибудинкову церкву святої Тетяни, а саму мученицю оголосили покровителькою студентів. Студенти стали ходити до церкви молитися, просити заступництва та всякої допомоги. Офіційно свято встановили в 1855 р. до 100-річного ювілею університету свято ділилося на офіційну й неофіційну частини. До офіційних урочистостей ставився молебень в університетській церкві, урочистий обід в їдальні, вітальна промова ректора та нагородження. Після цього починалася неофіційна програма. Студенти групами збиралися на бульварах і площах, виспівували пісні. Однією з цікавих традицій були котячі концерти під вікнами редакції «Московские ведомости», так як газета заснована представниками Московського університету. У цей день стиралися всі відмінності: викладачі гуляли зі студентами, багаті веселилися з бідними і всі, хто міг приєднатися гуляли в цей день. Випускник університету А.П. Чехов одного разу сказав з цього приводу: «В этот день выпивали все, кроме Москва-реки, и то благодаря тому, что замерзла». Піаніно і роялі тріщали, оркестри не замовкали, горла надривалися і хропіли. Поліція ставилася до галасливих студентів з розумінням, а під ранок на спинах студентів, що перегуляли, крейдою писали адреси і розвозили по домівках. Незабаром ця традиція стала загальноросійської, Тетянин день і День студентів злилися воєдино. Після Жовтневої революції церква при університеті була зруйнована й свято стали згадувати все рідше і рідше. Ожило воно лише в 1995 р., після того як Церкву відродили.
    Хоча сьогодні на Україні стає популярним Міжнародний день студентів – 17 листопада, але 25 січня студентська молодь підкріплює цей день різними жартами, виставками, концертами. У роки Другої світової війни 17 листопада 1939 р. близько 1200 студентів Чехославакії були заарештовані та поміщені в концтабір, частину з них стратили. На згадку про цю молодь і був проголошений Міжнародний день студентів – свято молодості, всіх хто зберігає в душі вогонь творчості, спрагу знань, пошуку та відкриттів.

 

                    Ст. науковий співробітник                                                                            Тетяна Мельянцева            

Добавить комментарий