Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

IMG 1874Ви здивовані? Так, таке свято дійсно існує. Є версія, що килими «прийшли» до нас разом з татаро-монгольським ярмом, кочівники прикрашали й утеплювали килимами юрти. Хоча, в усі часи у всіх народів, включаючи слов'ян, в ходу було прикрашати та захищати житла за допомогою відрізів тканин. Захищати не тільки буквально – від бруду та пилу, але й містично – на цих тканинах вишивали та малювали обережні знаки.
У фондах музею Придунав'я представлена колекція килимів з самих

різних регіонів країни, різних шкіл та історичних періодів. Килими завжди вважалися особливою деталлю інтер'єру й виконували не тільки утилітарні, але й декоративні функції, будучи наочним показником добробуту свого власника. За останні роки музейне зібрання поповнилося двома вовняними ворсовими килимами з сюжетними композиціями «Українське подвір'я» і «Воїни російсько-турецької війни 1877-1878 рр.». Сюжетні килими, подібно фрескам і книжковим мініатюрам, розповідають про певні легендарні або історичні події.
    Наші килими потребували досить серйозної реставрації і, завдяки фахівцям Одеської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, їм було дано друге життя. Протягом двох років йшла робота з реставрації. По міліметру художник-реставратор Світлана Вадимівна Омеліна відновлювала їх первісний вигляд, реставрувала уток і зміцнювала основу. Відреставровані унікальні експонати відразу стали центральними раритетами виставкових залів. Вони прикрасили нові виставки музею» З Україною в серці» та «Перша Світова в пам'яті Ізмаїла».
    Історія цих експонатів абсолютно унікальна. Один з них, вовняний ворсовий килим «Українське подвір'я», подарований музею мешканкою м.Ізмаїла, Тетяною Миколаївною Новіковою. Він являє собою прекрасний зразок килимарства кінця XIX ст. У килима дивовижна доля. Спочатку він належав прабабусі Тетяни Миколаївни, Софії Оссовської, яка проживала в м.Полтава. Його вона отримала від своєї матері в якості приданого. Потім у спадок він дістався старшій дочці Вірі Германівні, а потім – старшій внучці Тетяні Новікової.
    Килим «Українське подвір'я» композиційно витканий у справді народній манері. Сюжетний центр привертає увагу відвідувача зображенням жінки за прядкою й чоловіка, що грає на кобзі. Українські національні мотиви в зображенні передають самобутність і дух української культури кінця XIX ст.
    Другий килим «Воїни російсько-турецької війни 1877-1878 рр.» також представляє великий інтерес. Він був подарований музею жителем м.Ізмаїла, який вважав залишитися невідомим. Датується килим (1880-1890 рр.) і має дуже рідкісну композицію. Центральним сюжетом виступають шість воїнів, що символізують шість країн-союзників, які боролися за незалежність проти Османської імперії в російсько-турецькій війні 1877-1878 рр. Завидівська мануфактура була однією з перших з виробництва килимів в Російській імперії того періоду. Вона була заснована в 1858 р. і являла собою виробництво з ручними ткацькими верстатами. До кінця 80-х рр. XIX ст. фабрика була механізована. Вироби мануфактури відрізнялися високою якістю, були номерними. У виробництві використовувалися натуральна шерсть і натуральні барвники. На зворотний бік наносили герб і фабричні клейма.
    Килими стали не тільки унікальними експонатами, воістину «килимами-мандрівниками», а й показниками якості роботи музею. Адже якби музею не вдалося загострити увагу на необхідності реставрації, наші «мандрівники» так би і залишилися лежати на полиці.
    Історія цих музейних предметів здається неправдоподібною, хто міг подумати, що замусолений шматок тканини, до якого, перш ніж віддати його на реставрацію, ще треба було змусити себе доторкнутися, – велика цінність.
    Килим, як поезія, як гармонійна мелодія, його не опишеш словами, його необхідно побачити, до нього слід доторкнутися.
    Відвідайте наш музей Придунав'я та зверніть увагу на цікаві експонати, які знайшли друге життя, зробивши таку довгу подорож, перш ніж зайняти гідне місце на виставці.

 

                   Гол. зберігач фондів музея Придунав'я                                                Г.П.Сюпюр

 

P2299867

 

 Тетяна Миколаївна Новікова - власниця килима "Українське подвір'я" в залі "З Україною в серці"

 

IMG 6750

 

Килим "Українське подвір'я"

 

IMG 7395

 

Кимим "Воїни русько-турецької війни 1877-1878 рр."

 

IMG 7264

 

Килим "Воїни русько-турецької війни 1877-1878 рр." в залі "Перша світова війна"

 

880253

 

Реставратор тканини Одеського філіала національного научно-дослідницького реставраційного центру України Омеліна Світлана Вадимівна                                                     

Добавить комментарий