Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

2222 червня 1941 року – ця дата глибоко врізалася в пам'ять людей і навічно увійшла в історію. У цей день почалася Велика Вітчизняна війна. Була оголошена загальна мобілізація. На захист Батьківщина встали всі, хто міг тримати в руках зброю. Призивалися не тільки люди, населенню було дано припис здати в розпорядження армії всіх собак, які годилися для проходження курсів службового собаківництва.


    Всього за роки війни в армію було призвано 68 тис. собак серед яких були не тільки вівчарки, але і інші породи: наприклад, великі дворняжки. З собак сформували 168 загонів, які повноцінно допомагали людям в боротьбі з противником. Собаки голодували, мерзли та мокли в окопах разом з солдатами. Надавали вони допомогу і на поле бою. Підповзали з медичної сумкою до пораненого, чекали, поки він себе перев'яже, а після сповзли до наступного. Якщо боєць був без свідомості, лизали йому обличчя – щоб прийшов до тями. Гріли людей в морози, везли на спеціальних санях-волокушах в госпіталь, кидалися під танки й підривали ворожі потяги і багато-багато іншого.
    Найбільш відомі собаки, які, обвішані вибухівкою, кидалися під ворожі танки. Їх називали «собаки-диверсанти». Хвостаті «камікадзе» представляли величезну проблему для німців, адже танковий кулемет розташовувався досить високо й насилу потрапляв в швидко переміщається у поверхні землі собаку. Німці боялися псів, більше ніж протитанкових гармат. Німецьке командування зобов'язало кожного солдата пристрілювати будь-яку собаку, що з'являється в полі зору. Полювати на собак пропонувалося навіть льотчикам винищувачів люфтваффе з літаків.
    За один із днів боротьби за Сталінград «живі мішені» підірвали 27 фашистських танків. За такий успіх собаки платили своїм життям. В середньому на один знищений танк припадало 13 загиблих собак.
    Широко використовувалися їздові собаки. На возах і санях вони доставляли боєприпаси, амуніцію, продукти, евакуювали постраждалих. Допомога тварин виявилася воістину неоціненною.
    Під час Великої Вітчизняної війни собаки витягли з поля бою близько 700 тис. поранених, знайшли 4 млн. мін і фугасів, брали участь в розмінуванні 300 великих міст, в бойовій обстановці доставили 200 тис. документів, проклали 8 тис. км телефонного кабелю, знищили 300 ворожих танків.
    Свою безмежну відданість і готовність служити людям собаки довели в найсуворіші роки, їх собача честь ніколи не була замарана підлим зрадництвом і боягузтвом. Ці безіменні герої теж були творцями історії!

 

           Ст. науковий співробітник                                                                                        Т.О.Мельянцева       

 

23

 

24

 

25

 

26

 

27

 

29

 

28      

 

        

Добавить комментарий