Архів записів

167588546Кожного року орнітологічна спільнота України обирає птаха року, для того щоб привернути увагу до цієї пташки. Протягом року до обраного виду прикута особлива увага – з'ясовується чисельність птаха, поширення, проблеми. Проводяться різноманітні конкурси, вікторини, виставки, природоохоронні заходи, де розповідається про життя пташиного символу в природі.
Символом 2021 року в Україні серед птахів обрано синицю чубату. Цей птах відноситься до родини синицевих. Ареал поширення –

більша частина Європи.
    Синиця чубата має гребінець чорно-білого пір'я. Довжина тіла близько 12 см, важить 10-13 г. Синиця чубата – мешканка хвойних лісів. В Україні поширена в лісовій і лісостепній смузі, а також у Карпатах. Осідлий птах. Менше інших схильна до сезонних переміщень. Уникає близького сусідства з людиною.
    Період гніздування розпочинається рано – наприкінці березня - початку квітня. Пари влаштовують домівку в дуплах. Зазвичай налічують 5-8 яєць у кладці. Взимку на верхівках дерев часто створює спільні групи з золотомушками й синицями чорними. Раціон харчування змішаний, залежить від сезону. Синиця чубата – гарна господиня. Пташка робить запаси для подальшого використання протягом всього року. Це насіння сосни навесні, а восени – личинки молі, гусені та павуки. Запаси ховає у тріщинках кори, серед лишайників. Зроблені їстівні сховища допомагають пережити морози не лише їй, а й іншим видам, зокрема синиці великій.
    Щільність синиці чубатої у старих соснових лісах приблизно в 10 разів більша, ніж у молодих соснових насадженнях. Лишайники на старих дерева приваблюють комах, які в свою чергу є здобиччю для синиці чубатої.
    Синиця чубата – рятівник хвойних лісів. Вона знищує шкідливих комах, які руйнують дерева. Задля пошуку їжі птах пролітає багато годин і оглядає практично кожне дерево, шукаючи яйця комах та личинок.
    Останнім часом популяція синиці чубатої стрімко знизилася, це відбувається через зменшення лісових ділянок, які піддаються вирубці.
    Пташиний світ потребує допомоги!
   Перетворення природного середовища на штучне, вирубання та засмічення лісі, застосування на полях отрутохімікатів, розорювання річкових заплав, спалення трави та очерету, шумове забруднення та багато чого іншого – негативн впливає на життя птахів. Тож, саме час згадати основне правило для всього живого: «не нашкодь».
    На нашій планеті нараховується біля 9 тисяч видів птахів, в Україні – близько 432, в Одеській области – 302 вида птахів. На жаль, багато видів птахів потрапило до Червоної книги України та знаходяться на межі зникнення.
    Співробітники відділу природи музею Придунав'я пропонують проведення екскурсій та інтегрованих музейних занять по природоохоронній діяльності, де можна дізнатися про життя та проблеми птахів нашого краю та про синицю чубату – пташиний символ 2021 року в Україні.

 

Завідуюча відділом природи                                                                                             Діденко А.С.

 

167741992

 

167496494

 

 

Добавить комментарий