Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

DSC 1338Вік в української «Масляної» – вельми поважний. Вже понад тисячоліття вона відкриває двері весні, будить сонечко, обіцяє хороший врожай, веселить і пригощає. У 2021-му році Масляний тиждень триватиме з 8 по 14 березня. 9 березня Масляна відчинила двері Ізмаїльського історико-краєзнавчого музею Придунав'я для учнів шкіл міста та району. Масляна – це час добрих справ і прощення образ. Протягом масляного тижня прийнято відвідувати близьких та приймати гостей. Завершується тиждень «прощеною

неділею».
    Історія виникнення Масляної сягає своїм корінням глибоко в старовину. Це стародавнє слов'янське свято, що дісталося нам у спадок від язичницької культури, що зберіглося й після прийняття християнства. Для слов'ян це свято довгий час було зустріччю нового року! А за давніми повір'ями вважалося: як зустріне людина рік, таким він і буде. Тому й не скупилися наші предки в це свято на щедре застілля та нестримні веселощі, так як Масляна – це, перш за все, рясна і ситна їжа, а також хороводи, пісні, танці, ігри. Кожен день масляного тижня має свою назву, яка говорить про те, що в цей день потрібно робити.
    Проходили століття, змінювалося життя, з'являлися нові свята, але Широка Масляна продовжувала жити. Її зустрічали та проводжали з тією ж завзятістю, що і в язичницькі часи. Жива ця традиція і в наші дні. Театралізована вистава «Масляна – свято сонця», що проходить протягом масляного тижня в музеї Придунав'я – тому підтвердження.
    Саме про це гостям розповідають чарівні ведучі свята – заступник директора з наукової роботи Катерина Петрівна Альошина та науковий співробітник відділу історії та культури Лариса Василівна Землянська. А завідуюча відділом природи Анжела Степанівна Діденко, яка виступає в заході в ролі привітної Масниці розповідає дітям, що українською мовою це свято варто називати саме Масницею. Чому Масниця? Тому що в цей день споживали багато масної їжі. Це були сир, масло, вареники з сиром і маслом, звідси назва Масниця. Крім цієї, є дуже багато регіональних назв. Це і Колодій, і Запусти, Сирний тиждень, Сиропуст. Оскільки Масниця в Україні – це більш жіноче свято, то ще існувала назва Бабське свято, Бабський тиждень.
    Ще Анжела Степанівна розповіла, що обрядів було чимало, часто вони були суто регіональними. Але спільною для всіх українців була думка про те, що чим краще вони проведуть зиму та зустрінуть весну, тим врожайнішим буде рік, а їх оминуть усілякі хвороби. На Масницю основною стравою були вареники з сиром. Також це могли бути налисники з сиром, молочні каші, сирники, запіканки та різноманітні солодощі. У кожного регіону були свої автентичні страви.
    На свято Масляної завітала Іноземка – гостя з сонячної Індії (науковий співробітник відділу фондів Майя Олександрівна Суворова), яка повідала учням про те, що свято, схоже на українську Масницю, святкують у багатьох країнах світу. Це своєрідні проводи зими та зустріч весни. Для них характерні масові гуляння, під час яких люди співають пісні, влаштовують костюмовані дійства та смачно їдять.
    У Індії аналогом Масниці можна назвати свято Лорі, що відзначається вночі 14 січня. Лорі дуже схожий на проводи зими в Україні, але тільки без млинців. В цей день в Індії палять ритуальні багаття, спалюють в них опудала, здійснюють ритуальні ходи навколо багать, танцюють і співають. Індуси замість млинців готують на вогнищах кукурудзяні коржі й рис. У Франції є свято Марді Гра, тобто «жирний вівторок». Це також останній день перед початком Великого посту, але вже католицького. В Данії до святкувань найбільше залучені діти, які переодягаються в яскраві костюми та гучно веселяться. Схожі свята з різними традиціями є у більшості європейських країн.
    Протягом театралізованої вистави діти з великим піднесенням брали участь в різних конкурсах – перетягували канат, наряджали чучело, скакали на конях, співали завзяті частівки, бігали зі сковорідками з млинцями та мисками з варениками та брали участь у веселій естафеті.

 

DSC 1319

 

DSC 1323

 

DSC 1328

 

DSC 1347

 

DSC 1336

 

DSC 1354

 

DSC 0031

 

DSC 1370

 

DSC 1383

 

DSC 1398

 

DSC 0032

 

С Масницею всіх, дорогі друзі!

Добавить комментарий