Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA168201720314221004201022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

53435fb401День Св. Валентина відмічають 14 лютого. Чи святкують православні віряни цей день? Хіба у нас немає свого свята – Дня Петра і Февронії? Адже саме ці святі для нас – приклад великої любові.
Насправді традиція сучасного святкування Дня Св. Валентина ніяк не пов'язана з подіями мучеництва й загибелі за віру, які лягли в основу цього свята. Троє святих Валентина були посередниками між Богом і людиною. Їх історія життя та мученицької кончини не відповідає «глянцевій» історії про покровителя закоханих. Людське

сприйняття – дивна штука – чим частіше що-небудь відтворюється, тим частіше ми готові в це вірити (за принципом «усі говорять»).
    Римськими мартирологами підтверджується факт, що на зорі Християнства три людини, що носили ім'я Валентин, загинули за віру. Перший загинув в Карфагені разом з групою єдиновірців, другий – був єпископом Інтерамни (сучасне місто Терні) та страчений під час гоніння на християн, третій – пресвітер, був обезголовлений. У наш час мощі пресвітера Валентина покояться частково в Римі, частково – в Дубліні, мощі єпископа – в Терні. У кінці V ст. Римський папа Геласій вирішив прославити цілий ряд мучеників, у тому числі й Валентинів, що було сформульовано відповідним актом: «…на людей, чиї імена справедливо шануються серед людей, але чиї діяння відомі лише Господові». Трохи пізніше при папі Юлії I у Понті-Молі була побудована церква Св. Валентина, і міські ворота дістали назву Ворота Валентина.
    В середні віки образи Валентинів злилися в одну фігуру. Так, згідно з англійськими та французькими легендами, імператор Клавдій II заборонив воїнам одружуватися, щоб від служби не відволікалися, але Св. Валентин таємно вінчав усіх охочих і за це був засуджений до смерті. Одна з легенд наводить подробиці про його прощальний лист, адресований сліпій дівчині, яку він зцілив. За іншою версією Валентин у в'язниці закохався в дочку наглядача Юлію, а напередодні страти послав їй зворушливе послання. Цей лист і був першою «валентинкою».
    На зорі епохи Просвітництва європейські учені припустили, що День Св. Валентина церква ввела для заміщення язичницького обряду «Луперкалій» (Lupus – з латинської вовк). Це одне з прадавніх пастушачих свят – очищення й родючості на честь бога Луперка. Учасники збиралися у печери Луперкал, де за переказами вовчиха вигодувала засновників Риму – Рема та Ромула. Там в жертву приносили молодих кіз і собак, а їх шкури нарізували на смуги. Жертвопринесення завершувалося бенкетом і пробіжкою напівголих молодих чоловіків по місту. Смугами шкур вони стьобали жінок, що зустрілися на шляху, які не ухилялися від ударів, вважаючи, що цей обряд подарує їм плодючість і легкі пологи.
    Можна зробити висновок, що язичницькі дії не в'яжуться з романтичними легендами про Св. Валентина. Обидві церкви вважають День закоханих світською, а не християнською традицією. Під час реформи римсько-католицького календаря в 1969 році, святкування пам'яті Св. Валентина було скасовано. Ось вже більше 50 років в католицькому богослужебному календарі ніякого Валентинова дня немає, а 14 лютого святкують пам'ять рівноапостольних Кирила та Мефодія. У православній церкві святий Валентин шанується: пресвітер – 19 липня, а єпископ Інтерамни – 12 серпня. Виходить, що виникненню іміджу Св. Валентина як покровителя закоханих ми зобов'язані середнім вікам, їх романтичній літературі та численним легендам. На усій планеті святкування Дня закоханих уніфікувалося й зводиться до романтичних вечерь, взаємних поздоровлень, приємних сюрпризів, обміну подарунками. У США цього дня прийнято дарувати солодощі. У Великобританії хітом є плюшевий ведмедик. У Японії саме дівчини підносять своїм хлопцям шоколад, сильній статі дарувати подарунок цього дня вважається не мужнім. У Німеччині – це подарунковий набір: імбирне печиво, іграшка, шоколадна фігурка свині, оскільки ця фігурка для німців символізує удачу та пристрасть.
    Україні святкування Дня Св. Валентина дісталося з придбанням незалежності. Згідно з опитуваннями групи «Рейтинг» трохи більше половини українців, близько 55 %, відмічають це свято. Левову частку тих, що святкують, складають молоді не розписані пари. Цей день українці люблять провести в затишному кафе, дарувати коханим милі презенти та солодощі й квіти. Своєрідним подарунком для усіх мешканців міста Ізмаїла є виставка «Квіти кохання» (http://pridunavie.com.ua/index.php/vystavki/638-tsvety-lyubvi), яка експопонується в Ізмаїльському історико-краєзнавчому музеї Придунав’я. Красивою традицією стала пропозиція цього дня руки і серця, говорити теплі і ніжні слова. Адже усім добре відомо, що три маленькі слова «Я тебе люблю» здатні зробити щасливою кожну людину. Бажаємо кожному як можна частіше чути таку зворушливу таа значущу фразу.

 

         Ст. науковий співробітник музею                                                                                    Мельянцева Т.О.

Добавить комментарий